CZERWIEC
Czerwiec rozpoczął się pięknym świętem, Dniem Dziecka, niosąc ze sobą słoneczną pogodę i sukcesy młodych sportsmenek ze Stojeszyna. Gabriela Nosal i Paulina Wieczorek w zawodach lekkoatletycznych zdobyły awans do rozgrywek wojewódzkich. Stojeszyn był również miejscem doniosłej uroczystości – Parafialnego Dnia Rodziny, którego „ideą przewodnią było wspólne spotkanie i świętowanie w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych”.
W niestandardowy sposób rozpoczęli czerwiec uczniowie ze szkoły w Modliborzycach. Wychowankowie panie Bożeny Pikuli spędzili ze swoimi rodzicami dzień rodziny w plenerze. Dzień przeszedł w wieczór z atrakcją „Noc żab” a potem noc spędzoną w szkole. Noc nie tylko wypełnioną snem ale też wieloma atrakcjami.
Na sportową promocję czytelnictwa zaprosiła wszystkich Biblioteka u Kazimierza organizując rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Wzięło w nim udział około 80 miłośników książek i aktywnego wypoczynku.
W czerwcu świętowali także pszczelarze organizując w Wierzchowiskach Pierwszych VI Regionalny Zjazd. Plenerowa impreza ściągnęła do Wierzchowisk nie tylko pszczelarskich mistrzów ale też amatorów miodowych słodkości.
Powoli zbliżał się ku końcowi rok szkolny 2018/2019. Uczniowie ze wszystkich szkół w gminie korzystali z ciepłych dni i wyjeżdżali na wycieczki, rajdy. Ogłaszano laureatów konkursów przedmiotowych, szkoły organizowały zajęcia i zabawy na świeżym powietrzu.
19 czerwca już od rana, odświętnie ubrana młodzież mogła się cieszyć ostatnim przed wakacjami dniem w szkole. Odbierali świadectwa, nagrody, wyróżnienia za całoroczną, trudną pracę. Ale nie tylko uczniowie zasługiwali na pochwały. To był także radosny dzień dla nauczycieli, szczególnie tych, których działalność została dostrzeżona przez innych. Specjalne nagrody od Rady Rodziców otrzymało dwoje nauczycieli, których praca z młodzieżą to przede wszystkim pasja, w którą wkładają ogromne zaangażowanie, kreatywnych i bardzo lubianych przez młodzież. Nauczycielami, którzy takie szczególne nagrody dostali byli Bożena Pikula i Tomasz Nalepa, brawa.
A po południu 19 czerwca 2020 roku powódź zalała mieszkańców Pasieki i obu Wierzchowisk i to wydarzenia odcisnęło swoje piętno na życiu gminy i jej mieszkańców. Następne dni i miesiące były walką ze skutkami żywiołu, który zniszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Ale był to też czas, kiedy zobaczyliśmy jak wielu wokół nas jest ludzi dobrej woli i wielkiego serca.
Powódź była też powodem odwołania wielu cyklicznych imprez.
LIPIEC, SIERPIEŃ
Ale wakacje nie zaczekają. Słoneczna pogoda, dużo wolnego czasu z którym coś trzeba robić. I tu jak zawsze ze swoją ofertą wyszła Biblioteka u Kazimierza i jej filie, które oferowały dzieciom i młodzieży wiele atrakcji, z naszą biblioteką nie ma nudy. Ciekawie czas wakacji spędzali też seniorzy korzystając między innymi z oferty projektu „Milczenie nie zawsze jest złotem”.
Zespół Śpiewaczy z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach wyśpiewał trzecie miejsce na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, rozpoczęto budowę odcinka drogi ekspresowej S19, burmistrz Witold Kowalik otrzymał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, młodzi adepci sztuki strażackiej pojechali na wycieczkę do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. 15 sierpnia na rynku miejskim w Modliborzycach GOK zorganizował piękny koncert pieśni żołnierskiej a kilka dni później w sali widowiskowej ośrodka kultury mieliśmy okazję obejrzeć kolejny koncert, tym razem irlandzkiego muzyka, gitarzysty i pieśniarza, Patricka O’Byrne. I tak wakacje dobiegły końca, czas powrotów z urlopów, wypoczynku i powrotu do pracy.
Jesień przyniosła w Modliborzycach wiele ciekawych wydarzeń ale o tym w następnej części.
foto: archiwum stron www, tekst: Iwona Mańka