Dnia 10 lipca 2020 roku w Zamościu odbył się jeden z czterech półfinałów konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” zorganizowany przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było lubelskie jabłko.
Nasze Gospodynie z KGW „Wysokie Obcasy" w Modliborzycach zgłosiły aż 7 pozycji do 3 różnych kategorii konkursowych. I choć informację o udziale w konkursie dostały tylko na 3 dni przed konkursem zdołały zrobić „Pająka Wielkanocnego”, upiec 3 szarlotki: „Szarlotkę Pychotkę", „Szarlotkę Tradycyjną" i Szarlotkę Królewską", ulepić „Pierożki z Jabłkami" oraz wykonać „Deserek Jabłuszkowe Marzenie na Chmurce" i „Kwiat Jabłoni". Stoisko konkursowe ozdobiły gałęzie z różnymi gatunkami jabłek oraz kolorowe kwiaty i zioła z przydomowych ogródków. Na ściankach działowych umieszczone zostały przepisy z szarlotkami, pierożkami i deserkami. Największym zainteresowaniem cieszył się Deserek „Jabłuszkowe Marzenie na Chmurce” oraz kompot z jabłek – tajemnicze nasiona w deserku i naturalny barwnik w kompocie stanowiły nie lada zagadkę nie tylko dla komisji konkursowych, ale i dla innych koneserów smaku.
Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu naszych członkiń- udział w konkursie przyniósł naszemu KGW podium we wszystkich trzech kategoriach. Twórczość Pań została doceniona na szczeblu powiatowym (powiat janowski) w kategoriach:
I miejsce – „Konkurs na najlepszą szarlotkę z wykorzystaniem lubelskich jabłek” – „Szarlotka Tradycyjna”
III miejsce – „Konkurs na najlepsze potrawy, produkty, przetwory kulinarne z wykorzystaniem lubelskich jabłek” – Deserek „Jabłuszkowe marzenie na chmurce”
I miejsce – Konkurs na najlepsze wyroby rękodzielnicze „Rękodzieło – piękno tradycji we współczesnym świecie” – „Pająk Wielkanocny”.
Przywiozłyśmy piękne pamiątkowe dyplomy – naszą „przepustkę” do finału konkursu oraz gwarancję odbioru nagród z półfinału, a dla Pań -książki z przepisami „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”.
W piątek 2 października 2020 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odebrałyśmy nasze nagrody: warnik 10l, 2 patelnie elektryczne, salaterki i pojemnik termoizolacyjny, po czym udałyśmy się do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, aby wśród licznej konkurencji powalczyć w finale konkursu. Po 4 półfinałach w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Łukowie na Galę Finałową zgłosiły się przedstawicielki aż 128 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego .
Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która osobiście uczestniczyła w tej uroczystej Gali i niejednokrotnie w swoim przemówieniu podkreślała rolę Pań z kół gospodyń wiejskich w pielęgnowaniu i kultywowaniu tradycji oraz obyczajów lubelskiej wsi.
Uczestnicy Gali Finałowej mieli okazję skosztować potraw wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Nie zabrakło też wspaniałej oprawy muzycznej – na scenie wystąpili m.in.: męski zespół śpiewaczy „Majdaniacy” (gmina Szastarka), odbyły się koncerty: Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego oraz Zespołu „Leszczyniacy" ze Świdnika. A całość zwieńczył recital Pani Alicji Majewskiej, która m.in. odśpiewała utwór „Być Kobietą".
Gdy wreszcie nadszedł czas na ogłoszenia wyników – emocje wśród obecnych Pań sięgały zenitu. Nie da się ukryć, że i Nasze Panie po cichutku marzyły chociażby o wyróżnieniu, albowiem w każdej kategorii konkursowej były przygotowane po 3 miejsca na podium oraz po 3 wyróżnienia. Nagrody w postaci czeków oraz gratulacyjnych kwiatów laureatkom konkursu wręczał Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Jarosław Stawiarski. I oto wśród około 50 zgłoszonych finałowych prac rękodzielniczych nasz „Pająk Wielkanocny” z Modliborzyc zdobył II miejsce w konkursie na najpiękniejsze „Rękodzieło – piękno tradycji we współczesnym świecie”. Stojąc tam - na scenie - z czekiem na 2 000 zł nasze przedstawicielki po cichutku szeptały do siebie: „Lepszego prezentu na Roczek Naszego Koła nie mogłyśmy sobie wyobrazić”, „Sukces", „Mamy To" – i choć nie było widać spod maseczek ochronnych uśmiechów to oczy Pań kipiały radością i szczęściem.
Pomysłodawczynią Pająka była jedna z naszych członkiń, która z czasów dzieciństwa pamiętała w jaki sposób jej babcia wykonywała tę ozdobę domu. I choć w dzisiejszych czasach nie lada wyczynem jest zdobycie słomy „nie po kombajnie" do naszych głów wpadł pomysł wykorzystania trzciny wodnej. To właśnie ona była głównym produktem do wykonania tej konkursowej ozdoby. Do połączenia poszczególnych części użyliśmy sznurka jutowego – to z niego upleciony został także uchwyt. Całość dopełniły kolorowe kwiaty „pompony" z bibuły oraz wydmuszki z perliczych jajek nakrapiane farbą. Gotowy Pająk pojechał na finał konkursu na stojaku z dodatkowymi detalami – na jutowym sznurku za pomocą drewnianych spinaczy przyczepione zostały zdjęcia upamiętniające poszczególne etapy pracy przy jego tworzeniu.
Wszystkim, którzy w nas wierzyli i wspierali nas dobrym słowem i chociażby przysłowiowym „trzymaniem kciuków" bardzo serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że będziemy starać się nadal Was zaskakiwać.


Zarząd KGW „Wysokie Obcasy”
w Modliborzycach

20201002150651
20201002135109
20201002150707
20201002151213
20201002151352
20201002151447
20201002151951
20201002152012
20201002152027
202010021530350