Tour de Pologne to jeden z najważniejszych etapowych wyścigów kolarskich, którego pierwsza odsłona odbyła się w 1928 roku. Tegoroczna - 78. edycja odbędzie się w terminie 9-15 sierpnia 2021 r., będzie mieć siedem etapów, a trasa ma przebiegać przez Lubelszczyznę, Podkarpacie, Małopolskę i Śląsk.

       Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 9 sierpnia 2021 r. w Lublinie. Tam na placu Zamkowym odbędzie się prezentacja ekip biorących udział w wyciągu oraz jego uroczysty start.
       Etap 1 prowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny, w tym Gminy Modliborzyce oraz Powiatu Janowskiego i będzie liczył 216 km.
Największe trudności czekają kolarzy w jego pierwszej części – organizatorzy zaplanowali tam dwa lotne finisze LOTTO (Batorz - Powiat Janowski-Gmina Batorz i Godziszów - Powiat Janowski-Gmina Godziszów), a także trzy górskie premie trzeciej kategorii (Błażek – Powiat Janowski-Gmina Batorz, Antolin – Powiat Janowski-Gmina Modliborzyce, Hosznia Abramowska). Po przekroczeniu półmetka, teren na kilkadziesiąt kilometrów się wypłaszczy. Większe pagórki nadejdą na około 25 kilometrów do mety, ale zanim to nastąpi, zawodnicy będą walczyć na ostatniej, zlokalizowanej w Krasnymstawie, lotnej premii LOTTO. Losy etapu rozstrzygną się na 6-kilometrowej rundzie w Chełmie.
       Drugi etap wystartuje z Zamościa. Kolarze udadzą się względnie płaską trasą w stronę Przemyśla, gdzie czekać będą na nich liczne krótkie, acz bardzo strome podjazdy. Jedyne lotne premie LOTTO umiejscowione będą w początkowej części etapu – w Krasnobrodzie (powiat zamojski) i Józefowie (powiat biłgorajski). Zostaną one rozdzielone górską premią trzeciej kategorii w Wólce Husińskiej.
      Koleje etapy:
Etap 3.: Sanok - Rzeszów (226,4 km)
Etap 4.: Tarnów - Bukowina Resort (160,5 km)
Etap 5.: Chochołów - Bielsko-Biała (172,9 km)
Etap 6.: Katowice - Katowice (18 km, czasówka)
Etap 7.: Zabrze - Kraków (145 km).

     Tour de Pologne ostatni raz gościł na Lubelszczyźnie w 2008 roku. Wówczas planowano trzy okrążenia wokół miasta, ale już po drugim zawodnicy stwierdzili, że droga jest za śliska i skończyli jazdę. Rok później wrócili do Lublina, a wyścig odbył się już bez zakłóceń.


https://www.tourdepologne.pl/2021/05/78-tour-de-pologne-uci-world-tour-z-lublina-do-krakowa/