W Święto Objawienia Pańskiego ulicami Modliborzyc przeszedł uroczysty pochód. Na jego czele szli Trzej Królowie wraz z darami. Prowadziła ich gwiazda. Pierwszy raz w Modliborzycach w ten radosny sposób uczciliśmy święto Epifanii, a więc moment objawienia się Mesjasza całemu światu.

      Tak jak podaje przekaz biblijny, do miejsca narodzin przybyli możni mędrcy, którzy pochodzili z różnych stron świata. Przynieśli oni dary: kadzidło, mirrę oraz złoto i oddali pokłon Dzieciątku.
    W dniu 6 stycznia 2023r. orszak w naszej parafii rozpoczęła msza święta. Pod jej koniec w naszej świątyni pojawili się Trzej Królowie. Dołączyło do nich wielu mieszkańców z koronami na głowie. Niektórzy, szczególnie ci najmłodsi, posiadali stroje charakterystyczne dla starożytnych mędrców. Uformowała się radosna i barwna kolumna, która przy śpiewie kolęd rozpoczęła wędrówkę do szopki betlejemskiej na rynku miasta. Na jej czele szli druhowie z OSP w Modliborzycach niosąc gwiazdę. Następnie podążali mędrcy z darami, kapłani, parafianie oraz władze samorządowe.
     W tej świątecznej atmosferze królowie dotarli do szopki gdzie oddali pokłon i ofiarowali dary Dzieciątku Jezus. To była wyjątkowa chwila ponieważ towarzyszyli im mieszkańcy naszej gminy, którzy licznie przybyli na Orszak i na tradycyjne śpiewanie kolęd przy szopce na rynku, mające rozpocząć się po Orszaku. Wyjątkowość tego wydarzenia dodatkowo podkreślały lampy gazowe, które pięknie rozświetlały rynek oraz ogrzewały przybyłą publiczność. Stanęły one na rynku dzięki uprzejmości zarządu KGW w Modliborzycach. Natomiast za sprawą Burmistrza Modliborzyc na wszystkich czekał gorący poczęstunek przygotowany przez Panie i Panów z KGW.
     Na zakończenie Orszaku Trzej Królowie udowodnili jeszcze raz, że nie przyszli z gołymi rękoma i obdarowali najmłodszych uczestników pochodu imieninowymi cukierkami bo przecież Kacper, Melchior i Baltazar to solenizanci 6 stycznia.
     Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się aby Orszak po raz pierwszy przemaszerował ulicami naszego miasta. Podziękowania za to, że mógł się godnie zaprezentować i że spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem co mobilizuje do organizacji tego wydarzenia za rok. Dziękuję proboszczowi parafii p. w. Św. Stanisława B. i M. w Modliborzycach ks. Marcinowi Chłopkowi za wyjście z inicjatywą i za pomoc. Dziękuję ks. wikariuszowi Przemysławowi Pałasze za jego energię, optymizm i wszelkie porady. Dziękuje Burmistrzowi Modliborzyc Panu Witoldowi Kowalikowi za udział i poparcie inicjatywy. Dziękuję Radzie Miejskiej za obecność, a w sposób szczególny radnemu Marcinowi Skupińskiemu i radnemu Krzysztofowi Szumlińskiemu za wszelką pomoc, za zapał i śmiałość. Dziękuję zarządowi i członkom Koła Gospodyń „Wysokie Obcasy” w Modliborzycach za wysiłek, zaangażowanie i wszelką pomoc merytoryczną. Za to, że Trzej Królowie wyglądali jak należy składam podziękowania dla naszej skromnej, wspaniałej, KOŁOWEJ krawcowej. Szczególne podziękowania dla pana Pawła Sochy – Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” za użyczenie garderoby, a także dla druhen i druhów z OSP w Modliborzycach na ręce prezesa OSP dh Michała Dula oraz naczelnika dh Rafała Lenarta za włączenie się w akcję. Podziękowania dla redaktor „Wieści Gminnych” pani Katarzyny Pyć za wsparcie medialne, a dla kierownik Pani Anny Świeca oraz uczestników zajęć w Dziennym Domu Pobytu „Senior +” w Modliborzycach za wykonanie koron dla mędrców.
      Dziękuję wszystkim państwu za uczestnictwo i ciepłe komentarze, a w imieniu organizatorów zapewniam, że Orszak Trzech Króli będzie kontynuowany i jest już wpisany do kalendarza 2024r.


Zapraszamy za rok!!
Z poważaniem
tekst; A. K.

DSC9244
DSC9235
DSC9254
DSC9257
DSC9275
DSC9278
DSC9294
DSC9355
DSC9351
DSC9244 DSC9235 DSC9254 DSC9257 DSC9275 DSC9278 DSC9294 DSC9355 DSC9351