W samym sercu parku w Stojeszynie, 6 sierpnia 2023 r., w niedzielne popołudnie zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina i innych, światowych pianistów i kompozytorów. Miał tu mianowicie miejsce fortepianowy koncert, który znalazł się w programie Festiwalu pn. 'Chopin en Vacances - we dworach i krajobrazach Polski', którego VII edycja realizowana jest właśnie tegorocznego lata.

Pomysłodawcą i twórcą festiwalu jest Fundacja Ziemi Dobrzyńskiej, której założyciele w osobach małżonków Beaty i Michała Korsaków byli, rzecz jasna, obecni tego dnia w Stojeszynie.
          Koncerty odbywają się, jak piszą państwo Korsakowie "w miejscach dawnych dworów szlacheckich zapisanych w zbiorowej pamięci Polaków jako ośrodki polskiej kultury i miejscach ważnych dla zachowania ciągłości narodowej tradycji". Miejsca te leżą nie tylko na obszarze Polski, ale także poza jego granicami. Warto dodać, że po Skomorochach Dużych w pow. hrubieszowskim, koncert w Stojeszynie był drugim, jaki w dotychczasowych siedmiu edycjach odbył się w ogóle na Lubelszczyźnie. Do tego muzycznego projektu zapraszani są wybitni i uzdolnieni wirtuozi fortepianu, będący w "wieku chopinowskim", którzy, tak, jak ich rówieśnik, dwa stulecia temu młody Frycek, podczas swoich letnich wakacji goszczą i koncertują w miejscach historycznie związanych z polskim ziemiaństwem i arystokracją, których piękno i otoczenie miały decydujący wpływ na wrażliwość i osobowość artystyczną ich Idola.
          Organizatorami koncertu w Stojeszynie były: Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach, Burmistrz Modliborzyc oraz Nadleśnictwo Janów Lubelski, a ich przedstawiciele znaleźli się wśród bardzo licznie zgromadzonej widowni. Na to interesujące muzyczne spotkanie przybyli obecni i dawni mieszkańcy Stojeszyna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, przedstawiciele rodziny ostatnich właścicieli majątku w Stojeszynie.
             Wśród nas byli także melomani i przyjaciele festiwalu, którzy podążają śladem tego wyjątkowego projektu. Ponieważ wiadomym jest, że dwór w Stojeszynie nie ocalał, nieprzypadkowo miejsce ustawienia fortepianu zostało wybrane tam, gdzie w przeszłości stał budynek siedziby dawnego dziedzica. Koncert składał się z dwóch recitali w wykonaniu dwóch pianistów: Jakuba Staniszewskiego i Bartłomieja Kokota. W programie znalazły się ballady, nokturny, mazurki skomponowane przez F. Chopina oraz utwory m. in. I. J. Paderewskiego, F. Liszta, czy A. Scriabina, które przeplatane były pasjonującą opowieścią, snutą przez pana M. Korsaka o życiu i twórczości Patrona tego festiwalu. Muzyka płynąca spod palców tych młodych Artystów w otoczeniu przyrody, starych, wiekowych drzew robiła na widowni ogromne wrażenie, która nagradzała wykonawców długimi brawami. W krótkiej przerwie koncertu była dla wszystkich okazja do rozmów, wymiany wrażeń i poczęstunku słodkościami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stojeszynie. Uczestnicy wydarzenia mogli otrzymać także wydawnictwa opracowane na tą okoliczność.
           Całe wydarzenie przebiegło w bardzo doniosłej i pogodniej atmosferze, pomimo zmiennej i nieprzewidywanej aury tego dnia. Nie miałoby jednak miejsca bez zaangażowania i pracy nad jej przygotowaniem i realizacją w osobach przedstawicieli organizatorów, władz i organizacji lokalnych oraz mieszkańców Stojeszyna. Dzięki nim tak wielka rzesza osób miała możliwość przeżycia i uczestniczenia w kulturalnym i niecodziennym wydarzeniu, jakim był ten koncert.


Tekst i zdjęcia: Beata Wójcik

20230806151328
5
4
3
2
1
20230806151917
20230806151328 5 4 3 2 1 20230806151917