Bardzo ciekawie zapowiada się pierwszy tydzień kwietnia w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Modliborzycach w Stojeszynie Pierwszym.
Już w poniedziałek 4 kwietnia placówka organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, a dwa dni później zaprasza do udziału w czwartej edycji ogólnopolskiej akcji "Czytam w podróży... Herberta".
Wprawdzie dzień książki dla dzieci przypada 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, ale my włączamy się w te obchody po weekendzie. W poniedziałek o 14.00 zapraszamy najmłodszych mieszkańców na warsztaty literacko-plastyczne, podczas których rodzice i inni dorośli będą czytać, a dzieci wykonywać ilustracje, oczywiście do dzieł autora baśni znanych na całym świecie - zapowiada Alfreda Gierłach z filii w Stojeszynie.
Pomysłodawcy spotkania przyznają, że liczą nie tylko na dużą frekwencję, ale również inwencję młodych czytelników, którzy mogą przyjść na spotkanie w przebraniach bohaterów bajek Andersena. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi "IBBY". Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1980 roku, a tym razem rolę tę pełni Brazylia. --- Współinicjatorami obchodów w Stojeszynie są młodzi członkowie miejscowego dyskusyjnego klubu książki, którzy zachęcają również do udziału w tegorocznej akcji, której bohaterem jest Zbigniew Herbert.
- Będzie to już jej czwarta edycja, a my bierzemy w niej udział od początku. Każdy kto w środę 6 kwietnia odwiedzi bibliotekę otrzyma zakładkę do książek z wierszami Herberta. Razem z członkami młodzieżowego DKK będziemy je rozdawać również w szkole, sklepie, na przystanku i w innych miejscach publicznych - mówią autorzy pomysłu. Organizatorem akcji jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta, która powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po poecie Katarzyny Herbertowej. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie twórczości autora "Pana Cogito", ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle i przekonywanie, że podróż, nawet krótką do szkoły czy pracy, można spędzić miło i pożytecznie.