8 września 1939 r zostały zbombardowane Modliborzyce. 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach mieszkańcy naszego miasta zebrali się, żeby wspólnie uczcić pamięć tamtych dni, ofiar tamtej historii.
„Ogromu tragedii tych mieszkańców nie sposób wyrazić słowami. Mamy moralny obowiązek nie tylko pochylać się nad krzywdą tych co zginęli ale przede wszystkim przestrzegać, żeby już nigdy nie powtórzył się tamten scenariusz. Pokój i wolność nie są nam dane na stałe. Trzeba o nie nieustannie dbać, kierując się szacunkiem dla drugiego człowieka. Dobrem i wartościami chrześcijańskimi, które nigdy nie przeminą” – powiedział do zgromadzonych na rynku Modliborzyc burmistrz Witold Kowalik.
Obchody rozpoczęła msza św. w modliborzyckim kościele parafialnym. Po modlitwie zebrani przemaszerowali na rynek gdzie znajduje się pomnik ku czci poległych i pomordowanych w drugiej wojnie światowej. Delegacje i poczty sztandarowe gminnych instytucji i organizacji oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wprowadził Gminny Komendant OSP, druh Tomasz Kliza. Na czele maszerowała orkiestra dęta GOK z Wierzchowisk prowadzona przez kapelmistrza Franciszka Kamińskiego.
Uroczystości rozpoczęło wciągnięcie flagi państwowej na maszt i wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Poczet flagowy wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna w Modliborzycach. Pocztem dowodził druh Paweł Golec. Flagę na maszt podniósł druh Michał Dul, asystował mu druh Adrian Rokosz. (zapis tego możecie Państwo zobaczyć tutaj https://youtu.be/3AGdyMEGGu8 )
Po tym, pan Piotr Groszek z grupy rekonstrukcyjno – historycznej odczytał apel poległych i pomordowanych. (zapis tego możecie Państwo zobaczyć tutaj https://youtu.be/PI9piPAIpkM ).
Część oficjalną uroczystości zakończyło złożenie wieńców. Pod pomnikiem hołd ofiarom wojny oddała delegacja władz gminy: burmistrz Witold Kowalik, sekretarz urzędu Marzena Dolecka – Jocek, przewodniczący rady miejskiej Adam Kapusta i radna Jolanta Woźniak. Wraz z nimi Marek Danek, proboszcz modliborskiej parafii. Wieńce złożyli także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości: wicestarosta janowski Michał Komacki z radnymi Mariuszem Wielebą i Piotrem Drzymałą. Wśród delegacji składających kwiaty byli także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Modliborzyce, dzieci i nauczycielki przedszkola w Modliborzycach, młodzież i nauczyciele z: Zespołu Szkół w Modliborzycach, Wierzchowiskach i Stojeszynie, delegacja z Senior + w Modliborzycach i grupy historyczno-rekonstrukcyjnej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego.
Na zakończenie uroczystości zebrani na modliborskim rynku mieszkańcy i goście mieli przyjemność obejrzeć montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Modliborzycach opracowany przez nauczycielki: Jolantę Blachę i Katarzynę Białą. Oparty na wspomnieniach miejscowych, przeplatany pieśniami wojennymi, opowiadający historię II wojny światowej spektakl spotkał się z ogromnym zachwytem i aplauzem publiczności. Na zakończenie mini koncert dała grupa rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Znane i popularne pieśni wraz z muzykami śpiewali także licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Wszystkich, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w uroczystości lub chcieliby sobie je przypomnieć zapraszamy na facebooka: Modliborzyce – miasto i gmina. Tam znajdziecie Państwo zdjęcia i filmy z ceremonii.
Uroczystości przygotował Urząd Miejski w Modliborzycach przy współpracy z Gminnym Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Modliborzycach, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Biblioteką u Kazimierza, pracownikami Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz spółdzielni socjalnej „Pionier”.
tekst, foto: I.Mańka