W Modliborzycach powstaje nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej. To prawdopodobnie jedyna książnica w regionie, która jest budowana od podstaw, a większość środków na ten cel będzie pochodzić z

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowy obiekt czytelnicy "dostaną" na Gwiazdkę. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę w Urzędzie Miejskim w Modliborzycach i realizuje podstawowe funkcje, jakie powinna spełniać taka placówka. Są jednak także pewne utrudnienia, które po przenosinach do nowej siedziby zostaną zlikwidowane. - Najważniejsza rzecz to likwidacja barier architektonicznych. Mieścimy się na piętrze co powoduje, że osoby niepełnosprawne nie mogą dowolnie korzystać z naszych usług. W nowym budynku będzie więcej miejsca i nowy sprzęt co w przyszłości nie tylko poprawi komfort czytelników, ale również ułatwi pracę bibliotekarzom i pozwoli na rozszerzenie naszej oferty - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor GBP w Modliborzycach Zenobia Trójczak.

Nowa, dwukondygnacyjna, siedziba biblioteki, która powstaje na działce tuż przy urzędzie, będzie mieć ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, pomieszczenia dla dzieci i dorosłych, sanitariaty i meble dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Najważniejsze pomieszczenia z czytelnią i wypożyczalnią, będą dostępne na parterze, natomiast górę chcemy wykorzystać m.in. na dużą salę z mini sceną i pracownię komputerową - dodaje dyrektor Trójczak. Do nowego budynku zostaną zakupione nowe meble, sprzęt multimedialny, w tym dwa projektory, oraz komputery z dostępem do internetu. W porównaniu z obecnym stanem modliborzycka książnica będzie dysponować trzy razy większą liczbą stanowisk komputerowych, a jedno z nich będzie wyposażone w dodatkowe oprogramowanie i akcesoria, ułatwiające korzystanie z sieci osobom z różnymi dysfunkcjami.

Budowa biblioteki rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku i przebiega zgodnie z planem. Obecnie trwają prace wykończeniowe, polegające m.in. na dociepleniu budynku z zewnątrz i tynkowaniu pomieszczeń. - Prace budowlane powinny się zakończyć w maju, ale już w kwietniu chcemy ogłosić przetarg na meble i wyposażenie nowej biblioteki. Wszystko powinno być gotowe na przełomie października i listopada, by można było rozpocząć przeprowadzkę - mówi kierownik Referatu ds. Inwestycji Urzędu Miejskiego w Modliborzycach Marzena Dolecka-Jocek.

Uroczyste przekazanie obiektu do użytku jest planowane przez świętami Bożego Narodzenia. Budowa nowej biblioteki w będzie kosztować ponad 1 milion 212 tysięcy złotych. Pełny koszt realizacji całego projektu, łącznie z wyposażeniem, będzie znany za kilka tygodni. Już teraz wiadomo, że 75 procent środków będzie pochodzić z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura+", realizowanego przez Instytut Książki w Warszawie. Pozostałe 25 procent to wkład własny Gminy Modliborzyce.