Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Modliborzycach działa od ponad trzech miesięcy, ale jego uroczyste otwarcie odbyło się w piątek 8 kwietnia. Oprócz uczestników domu i członków przybyli na nie przedstawiciele duchowieństwa i Caritas Diecezji Sandomierskiej, a także władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz instytucji współpracujących z nową placówką.

Piątkową uroczystość rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W homilii, wygłoszonej podczas eucharystii hierarcha zwrócił uwagę, że bez względu na postęp cywilizacyjny, wzrost poziomu życia czy zabezpieczenia socjalne, osoby potrzebujące, w tym starsze, zawsze będą w naszym otoczeniu. Jego zdaniem pomoc takim osobom, którą organizuje Caritas we współpracy z samorządami, jest godna podkreślenia, ale do takiej postawy należy również wychowywać w rodzinie, w szkole czy w parafii.

Jednocześnie zaznaczył, że Caritas i samorządy nie mogą ograniczać się jedynie do tworzenia placówek i punktów opieki. Według niego mają to być prawdziwe domy, gdzie każdy będzie mógł doświadczać miłości, rodzinnego ciepła.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli do domu "Senior-Wigor", gdzie odbyło się poświęcenie placówki, okolicznościowe przemówienia i podziękowania oraz krótka część artystyczna w wykonaniu seniorów. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali, m.in. biskup Krzysztof Nitkiewicz i burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik, a na zakończenie spotkania zaproszeni goście mogli sprawdzić w jakich warunkach starsi mieszkańcy gminy spędzają wolny czas.

Dzienny Dom "Senior-Wigor" jest czynny w budynku byłej plebanii przez osiem godzin od 7.30 do 15.30 w dni robocze. Placówka świadczy usługi dla mieszkańców w wieku 60+, którzy mają w nim do dyspozycji salę klubowo-biblioteczną i rehabilitacyjną, pokój do terapii indywidualnej, gabinet pielęgniarski, pokój do wypoczynku, jadalnię z aneksem kuchennym. Korzystając z tych pomieszczeń seniorzy uczestniczą w warsztatach kulinarnych i artystycznych, w tym muzycznych i teatralnych, a także grach i zabawach.

- Wspólnie rozwiązujemy krzyżówki, pieczemy ciasta i robimy obiady, dyskutujemy o filmach, tworzymy drzewa genealogiczne i robimy przetwory, a także wykonujemy prace plastyczne, które biorą udział w konkursach. Na przykład nasza propozycja zajęła drugie miejsce w tegorocznym konkursie palm wielkanocnych - chwali swoich podopiecznych kierownik domu "Senior-Wigor" Anna Świeca. Jej zdaniem jedną z najważniejszych zalet nowej placówki jest miła, rodzinna atmosfera, która powoduje że frekwencja na zajęciach jest bardzo wysoka, seniorzy wykonują tylko te zadania, w które chcą się angażować, a dodatkowo zdobywają nową wiedzę i umiejętności. - W ostatnich tygodniach gościliśmy rehabilitantkę i przedstawicielkę policji z Janowa Lubelskiego, korzystaliśmy z bezpłatnych badań słuchu, a także świętowaliśmy dzień kobiet, imieniny i walentynki - dodaje Anna Świeca.

Dom w Modliborzycach jest jedną z zaledwie siedmiu takich placówek w regionie, które powstały w ramach rządowego programu "Senior-Wigor". Znaczną część pieniędzy na jego utworzenie Gmina otrzymała z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resztę dołożyły samorząd i Caritas Diecezji Sandomierskiej. Na razie z nowej placówki korzysta 15 nieaktywnych zawodowo osób, z których najstarsza ma 91 lat. Odpłatność za pobyt zależy od dochodu i sytuacji rodzinnej seniora. W zależności od tego czy uczestnik domu jest samotny czy żyje razem z rodziną, opłata wynosi od 25 do 85 złotych, ale osoby, których dochód nie przekracza najniższego poziomu, mogą korzystać z nowej placówki bezpłatnie.

Obecnie najwyższej stawki nikt nie płaci, a większość osób pobyt w nowej placówce kosztuje około 45 złotych. Do wykorzystania jest jeszcze 5 wolnych miejsc. Osoby, które są zainteresowane tą propozycją, mogą uzyskać informacje w tej sprawie osobiście albo telefonicznie pod numerem: 607 302 197.

wigor-otwarty-11
wigor-otwarty-31
wigor-otwarty-41
wigor-otwarty-51
wigor-otwarty-61
wigor-otwarty-81