11 maja 2016 roku to ważna data w historii Gminy Modliborzyce. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego, która jako jedna z nielicznych w regionie została wybudowana od podstaw.

Przecięcie wstęgiPodczas środowej uroczystości historię inwestycji, która była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypomniał burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik, który wraz przedstawicielami bibliotek gminnej i wojewódzkiej, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Nowy obiekt poświęcił proboszcz miejscowej parafii ksiądz kanonik Marek Danek.

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się krótka część artystyczna, przygotowana przez bibliotekarzy i gimnazjalistów, a potem każdy mógł zwiedzić nowy obiekt.

       Wśród gości byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa lubelskiego, powiatu janowskiego i sąsiednich gmin, a także dyrektorzy jednostek samorządowych i emerytowani bibliotekarze.

- Wszyscy zgodnie podkreślali, że nasza nowa siedziba spełnia wszystkie funkcje biblioteki 21 wieku, a wyglądu i wyposażenia mogą nam pozazdrościć koleżanki i koledzy nie tylko z najbliższej okolicy. Przed placówką mamy na przykład dwie ławki w kształcie otwartych książek. Na pierwszej jest fragment tekstu jednego z utworów Janusza Leona Wiśniewskiego, a na drugiej Grzegorza Kasdepke. Najbliżej nas taką atrakcją mogą się pochwalić tylko placówki ze stolicy - podsumowuje dyrektor GBP w Modliborzycach Zenobia Trójczak.

Goście uroczystości z zainteresowaniem obejrzeli również, znajdującą się na górze galerię prac lokalnych artystów. Są na niej wystawione, m.in. obrazy i rzeźby Ireny Rowickiej, Agnieszki Siebielec, Iwony Rowickiej-Blachy, Władysława Ożoga, Zenona Narkiewicza i Marka Narkiewicza, a także stare aparaty fotograficzne Zdzisława Drzazgi, monety Piotra Rogoży oraz dawne dokumenty Urszuli Bzdyry.

Budowa nowej siedziby książnicy w Modliborzycach trwała około 1,5 roku i zakończyła się w grudniu 2015, ale uroczyste otwarcie zorganizowano teraz w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Wcześniej placówka miała swoją siedzibę w urzędzie miejskim i mieściła się na piętrze co powodowało, że, na przykład, osoby niepełnosprawne nie mogły dowolnie korzystać z jej usług. W nowej siedzibie nie ma barier architektonicznych.cześć artystyczna

Czytelnicy, na dwóch kondygnacjach, mają do dyspozycji ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, pomieszczenia dla dzieci i dorosłych, sanitariaty i meble dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cały księgozbiór został umieszczony w nowych regałach, szafach i szafkach. Są również nowe stoliki i krzesła, zabawki, sztalugi, systemy ekspozycyjne i gabloty wystawiennicze.

Goście w nowym miejscu mają także do dyspozycji scenę oraz fotele do słuchania muzyki, gry na komputerze, oglądania i słuchania telewizji z efektem stereo. Wszystkie pomieszczenia w bibliotece, w tym łazienki, zostały urządzone w nowoczesnym, spójnym stylu. Nietypowe są również posadzki epoksydowe, wykonane z żywicy, które są trwalsze oraz bardziej estetyczne i nowoczesne od tradycyjnych.

Budowa biblioteki kosztowała około 2 milionów 400 tysięcy złotych, z czego 75 procent to środki ministerstwa kultury, a reszta pochodziła z budżetu Gminy Modliborzyce.

GALERIA ZDJĘĆ